Květen 2010

Ukrajinci žijící v České republice: 23.5.2010 slavi SVATEK HRDINU

23. května 2010 v 8:46 Ukrajina

Někteři Ukrajinci žijící v ČR 23. května 2010 oslavi SVATEK HRDINU

Ukrajina

Nezapomeňme uctít hrdiny polehle za nezávislou demokratickou Ukrajinu!


Майже кожного дня в році українці можуть вшановувати пам'ять одразу кількох своїх Героїв, які хотіли жити вільно, але часто змушені були гинути в забутті. Є й особливо пам'ятні дні, коли вшановуємо геройську смерть Великих Українців: Героїв бою під Крутами (29 січня), Романа Шухевича (5 березня), Євгена Коновальця (23 травня) та Степана Бандери (15 жовтня).

Церква давно уклала релігійний календар вшанування Святих, які віддали своє життя за Христову віру. Давно потрібно укласти подібний національний календар шани Героїв, які вмерли, щоб ми, українці, жили вільно. Всі Вони - відомі і забуті - заслуговують того, щоб ми дізнавались більше про їхні звершення, щоб пам'ятали всіх їх і кожного з них.

Часто доводиться чути, що ми народ, який постійно оплакує своїх полеглих. Що нам потрібно «звільнитись» від таких традиції і насолоджуватись «реальним» життям, вчитись жити, а не вмирати. Але ж як, наприклад, можна забути Святого Юрія, який вознісся до Творця 6 травня і чию смерть саме цього дня сотні років вшановує більшість християнського світу? Як можна забути Героїв, що віддали задля Нас найдорожче - своє життя?

Ще часто чуємо, що ми більше цінуємо свої поразки, як перемоги. Очевидно, що перемоги потрібно святкувати (без алкоголю, звісно), але чи є в світі перемога без жертви? Наші поразки, насправді, є звитягами духу тих, що залишились на полі бою і до останнього подиху Вірили в Нашу спільну перемогу!

Споконвіку наші пращури проливали кров за найбагатший в світі чорнозем. Коли в обороні чорної землі впала перша крапля червоної крові, саме тоді і народилась Україна, народилась Українська Нація. Забудемо пролиту кров, втратимо Україну.

На початку XX століття українські патріоти обрали символом національно-визвольної боротьби саме червоно-чорне поєднання кольорів. Сьогодні ці барви мають стати нашим символом пам'яті про всі покоління тих, хто віддав своє життя здобуваючи незалежність. Чим більше знатимемо своїх Героїв, тим краще розумітимемо свою історію і своє майбутнє. Будемо шанувати своїх, будуть поважати нас інші!

Ze sklepních oken sídla KSČM vytékala na ulici krev

18. května 2010 v 14:10 | Marek Gregor |  Spoluprace

Dnes ráno kolem čtvrt na šest skupina umělců vylila rudou barvu na budovu sídla Komunistické strany Čech a Moravy v ulici Politických vězňů na Praze 1.

Celá akce se odehrála tak rychle, že ji nezaznamenaly ani policejní hlídky, vlastně ani vrátný ÚV KSČM, ten až později vyšel před budovu a rozespalým hlasem říkal: "Co to tady děláte? To se mi nelíbí."

Deset mužů a jedna žena v bílých overalech, s modrými převleky na botách a s rouškou na ústech, ke svému činu použili celkem čtrnáct kýblů, které dohromady obsahovaly přibližně 170 kg barvy.

Všech jedenáct umělců, kteří si přejí zůstat v anonymitě, prohlásili, že důrazně ohrazují proti jakémukoli zneužívání svého činu v rámci předvolební kampaně.

Svým hrdinským aktem především poukázají na fakt, že i po více než dvaceti letech od pádu komunistického režimu v Česke Republice, může u nás stále existovat politická strana, která je postavena na zločinecké člověkonenavisné ideologii a dokonce úspěšně kandiduje v parlamentních volbách.

Zdroj: reflex.cz

Žádné vítězství: desítky miliónů mrtvých a nástup totalitarismu v Ukrajině na necelých 50 let

8. května 2010 v 14:42 | Jonáš |  Ukrajina
Osmý květen (popř. devátý) je den k uctění památky nevinných oběti rusko-komunistického režimu. Během druhé světové války od ruk ruských vojáku bylo zavražděno kolem 15 milionu Ukrajinců, Bělorusu a Gruzínů. A v letech 1933-34 na popud komunistické vlády a Stalina byl nařízen umělý hladomor - genocida Ukrajinců na etnickým území Ukrajiny, během kterého umírali hladem nevinné děti a lidi. Počty oběti hladomoru převyšuje genocidu židu a tvoří více něž deset miliónů oběti. Věčná paměť obětem ruského fašizmu - komunizmu! Sláva Ukrajině!


Мир, Труд, Май? (neu may version 2010)Ukrajinci veřejně vyjádřili svůj názor na promítání protiukrajinského filmu v Praze

1. května 2010 v 18:18 | Jonáš |  Spoluprace
V Praze 26. - 29. dubna v kině Světozor probíhala přehlídka současných filmů ze zemi bývalého SSSR. Přehlídka se uskutečnila u příležitostí 65. let výročí ukončení 2. světové války. Na propagačních létacích a bigbordech je uvedeno, že filmy uvádí Mezivládní fond pro spolupráci zemí SNS v oblasti vzdělávání, vědy a kultury, V/K SEVEXPORTFILM a.s. a SIGNECO s.r.o. pod záštitou Velvyslanectví Ruské Federace v ČR. Mediálními partnery akce jsou jak ITAR TASS, Pražský telegraf či Панорама Чехия (Panoráma Čechija), tak i Radio Praha, Český rozhlas 7 a jiné. Například ruský xenofobní film Jsme z budoucností 2 (2010) natočil šovinsta Rus Aleksandr Samochvalov. Kontroverznní film v ČR měl premieru 29. dubna v 18:30 hod.

Ukrainian patriot

Děj filmu je založen na tom, jak mladé lidi Rusové a Ukrajinci cestuji časem v době, kdy probíhá vojenská rekonstrukce bitvy. Dostávají se z roku 2009 do roku 1944 a ocitají se v době jedné z nejkrvavějších bitev druhé světové války Lvivśko-Sandoměřské operace známé také pod názvem Brodský kotel. Boj se uskutečnil na Ukrajině.

Vzniká otázka, jestli představitele České Republiky viděli film před promítáním, a kdo ho povolil z oficiálních činitelů České Republiky? V Ukrajině tento film byl zakázán k promítání. V ministerstvě kultury ho považuji za takový, který vyvolává mezinárodní nenávist a subjektivní pohled na historické dějiny.

Pan, který nepřál být jmenovány (redakce blogu ale jeho jméno má) doplňuje, že byl porušen zákon a promítnutím tohoto filmu v prostorách Světozoru naplňuje podstatu trestního čin resp. jasnou podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Proto vedení Světozoru se musí veřejně omluvit Ukrajincům za šovinistickou antiukrajinskou propagaci v prostorách Světozoru.

"Některé části filmu jsou dosti provokativní v morálním plánu a vyvolávali velké znepokojení, při tom, že film je zaměřen na mladou generaci. Z našeho pohledu, v těchto epizodách filmu můžeme sledovat tendenci k vyvolávání mezinárodní nesnášenlivost a subjektivní pohled na dějiny" - k takovému výsledku dospěly experti Ministerstva Kultury a Turizmu Ukrajiny po jeho shlédnutí v březnu roku 2010.

Před promítáním filmu v ulici Vodičková před kinem Světozor dne 29.4.2010 se uskutečnila spontánní demonstrace Ukrajinců, kteří ukázali svůj nesouhlas vůči promítání tohoto filmu. Mezi nimi byla většina mladých lidi, kteří drželi Ukrajinské státní vlajky a plakáty s nápisy Pryč s ruským filmem propagující mezinárodní nesnášenlivost, Ruská říše = Sovětské Rusko = Ruska Federace - okupanti!, Banderovci - hrdinové Ukrajiny, Sláva Ukrajinské Povstalecké Armádě (UPA)!.

Protestní demonstrace vyvolala zájem Čechů, rusů, Ukrajinců a turistů, kteří procházeli kolem. Demonstranti vysvětlovali lidem, proč je film nevhodný k promítání. Zvlášť Češi staršího věku se
zájmem o dění projevovali solidaritu k demonstrujícím, vzpomínali na válku a těžkou dobu budování komunizmu v Československu, který byl pomoci sovětského Ruska totálně nasazen v zemi.