Ukrajinci veřejně vyjádřili svůj názor na promítání protiukrajinského filmu v Praze

1. května 2010 v 18:18 | Jonáš |  Spoluprace
V Praze 26. - 29. dubna v kině Světozor probíhala přehlídka současných filmů ze zemi bývalého SSSR. Přehlídka se uskutečnila u příležitostí 65. let výročí ukončení 2. světové války. Na propagačních létacích a bigbordech je uvedeno, že filmy uvádí Mezivládní fond pro spolupráci zemí SNS v oblasti vzdělávání, vědy a kultury, V/K SEVEXPORTFILM a.s. a SIGNECO s.r.o. pod záštitou Velvyslanectví Ruské Federace v ČR. Mediálními partnery akce jsou jak ITAR TASS, Pražský telegraf či Панорама Чехия (Panoráma Čechija), tak i Radio Praha, Český rozhlas 7 a jiné. Například ruský xenofobní film Jsme z budoucností 2 (2010) natočil šovinsta Rus Aleksandr Samochvalov. Kontroverznní film v ČR měl premieru 29. dubna v 18:30 hod.

Ukrainian patriot

Děj filmu je založen na tom, jak mladé lidi Rusové a Ukrajinci cestuji časem v době, kdy probíhá vojenská rekonstrukce bitvy. Dostávají se z roku 2009 do roku 1944 a ocitají se v době jedné z nejkrvavějších bitev druhé světové války Lvivśko-Sandoměřské operace známé také pod názvem Brodský kotel. Boj se uskutečnil na Ukrajině.

Vzniká otázka, jestli představitele České Republiky viděli film před promítáním, a kdo ho povolil z oficiálních činitelů České Republiky? V Ukrajině tento film byl zakázán k promítání. V ministerstvě kultury ho považuji za takový, který vyvolává mezinárodní nenávist a subjektivní pohled na historické dějiny.

Pan, který nepřál být jmenovány (redakce blogu ale jeho jméno má) doplňuje, že byl porušen zákon a promítnutím tohoto filmu v prostorách Světozoru naplňuje podstatu trestního čin resp. jasnou podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Proto vedení Světozoru se musí veřejně omluvit Ukrajincům za šovinistickou antiukrajinskou propagaci v prostorách Světozoru.

"Některé části filmu jsou dosti provokativní v morálním plánu a vyvolávali velké znepokojení, při tom, že film je zaměřen na mladou generaci. Z našeho pohledu, v těchto epizodách filmu můžeme sledovat tendenci k vyvolávání mezinárodní nesnášenlivost a subjektivní pohled na dějiny" - k takovému výsledku dospěly experti Ministerstva Kultury a Turizmu Ukrajiny po jeho shlédnutí v březnu roku 2010.

Před promítáním filmu v ulici Vodičková před kinem Světozor dne 29.4.2010 se uskutečnila spontánní demonstrace Ukrajinců, kteří ukázali svůj nesouhlas vůči promítání tohoto filmu. Mezi nimi byla většina mladých lidi, kteří drželi Ukrajinské státní vlajky a plakáty s nápisy Pryč s ruským filmem propagující mezinárodní nesnášenlivost, Ruská říše = Sovětské Rusko = Ruska Federace - okupanti!, Banderovci - hrdinové Ukrajiny, Sláva Ukrajinské Povstalecké Armádě (UPA)!.

Protestní demonstrace vyvolala zájem Čechů, rusů, Ukrajinců a turistů, kteří procházeli kolem. Demonstranti vysvětlovali lidem, proč je film nevhodný k promítání. Zvlášť Češi staršího věku se
zájmem o dění projevovali solidaritu k demonstrujícím, vzpomínali na válku a těžkou dobu budování komunizmu v Československu, který byl pomoci sovětského Ruska totálně nasazen v zemi.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama